| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | $156M | $124M | 2.6% | 29.4% |
| Op. Income | -$36M | -$49M | -$53M | 26.7% | 31.8% |
| Gross Margin | 64.2% | 62.1% | 56.4% | 2.1pp | 7.8pp |
| Net Margin | -24.8% | -33.0% | -53.4% | 8.3pp | 28.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | $-1.57 | $-0.73 | 60.5% | 15.1% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$33M | — | 81.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $196M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $20M |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $784.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $418.0K |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$450.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$15M |