| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $70M | $24M | -28.6% | 105.0% |
| Op. Income | $3M | $4M | $724.0K | -27.4% | 280.7% |
| Gross Margin | 14.4% | 11.3% | 13.1% | 3.2pp | 1.3pp |
| Net Margin | 3.8% | 3.8% | 1.4% | 0.0pp | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.10 | $0.02 | -22.6% | 402.6% |
| Free Cash Flow | -$28M | $39M | -$17M | -173.5% | -68.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $211.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | -$188.0K |
| Interest Expense | $721.0K |
| Other Income/Expenses | -$740.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $103.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $211.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $211.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | -$188.0K |
| Interest Expense | $721.0K |
| Other Income/Expenses | -$740.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $103.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $211.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $211.0K |
| Stock-Based Compensation | $631.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $248.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $780.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $97M |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $771.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $89M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $74M |
| Retained Earnings | -$60M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $97M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | $9M |