| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $11M | $5M | -39.9% | 26.6% |
| Op. Income | -$665.0K | -$723.0K | -$173.0K | 8.0% | -284.4% |
| Gross Margin | 25.6% | 17.7% | 32.1% | 8.0pp | -6.4pp |
| Net Margin | -12.0% | -10.4% | -5.9% | -1.5pp | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.05 | $-0.02 | 31.1% | -123.9% |
| Free Cash Flow | -$14M | $11M | $5M | -226.7% | -381.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $89.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$665.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $112.0K |
| Other Income/Expenses | -$112.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$777.0K |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$786.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$786.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$786.0K |
| D&A | $89.0K |
| EBIT | -$665.0K |
| EBITDA | -$576.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$786.0K |
| Depreciation & Amortization | $89.0K |
| Stock-Based Compensation | $140.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$185.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$185.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1.0K |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $244.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $780.0K |
| Intangible Assets | $13.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $883.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $72M |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$2M |