| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $16M | $18M | -2.6% | -12.0% |
| Op. Income | $7M | $8M | $9M | -8.9% | -25.1% |
| Gross Margin | 96.7% | 96.4% | 93.5% | 0.3pp | 3.2pp |
| Net Margin | 34.7% | 37.1% | 40.6% | -2.4pp | -5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.71 | $0.87 | -8.5% | -25.3% |
| Free Cash Flow | $4M | $7M | $745.0K | -37.6% | 458.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $527.0K |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $166.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $646.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $736.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $527.0K |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $166.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $646.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $736.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $736.0K |
| Stock-Based Compensation | $66.0K |
| Deferred Income Tax | $266.0K |
| Other Non-Cash Items | -$711.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$99.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$433.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $36M |
| NET CASH FROM FINANCING | $34M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $583M |
| Short-Term Investments | $57M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $643M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $42M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $42.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$576M |