| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | — | $48M | — | -3.7% |
| Op. Income | -$1M | — | $7M | — | -118.0% |
| Gross Margin | 47.0% | — | 57.3% | — | -10.2pp |
| Net Margin | -0.5% | — | 8.4% | — | -9.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | — | $0.61 | — | -124.6% |
| Free Cash Flow | $9M | — | $9M | — | 3.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $895.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$985.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$242.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$242.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$91.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$242.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $372.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $69M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $571M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $632M |
| TOTAL ASSETS | $702M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $506M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $519M |
| Long-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $95M |
| TOTAL LIABILITIES | $614M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $87M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $87M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $702M |
| Total Debt | $106M |
| Net Debt | $39M |