| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $162M | $169M | $170M | -4.0% | -4.3% |
| Op. Income | $83M | $68M | $97M | 23.2% | -13.9% |
| Gross Margin | 82.4% | 69.2% | 83.6% | 13.2pp | -1.2pp |
| Net Margin | 77.3% | -80.7% | -6.6% | 158.0pp | 83.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $-1.14 | $-0.09 | 192.3% | 1225.0% |
| Free Cash Flow | $83M | $84M | $74M | -0.9% | 11.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $162M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$15M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $905.4K |
| Other Expenses | -$88M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | $83M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $49M |
| INCOME BEFORE TAX | $133M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$7.3K |
| NET INCOME | $126M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $126M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $133M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $162M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$15M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $905.4K |
| Other Expenses | -$88M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | $83M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $49M |
| INCOME BEFORE TAX | $133M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$7.3K |
| NET INCOME | $126M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $126M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $133M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $126M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$108M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $86M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7.3K |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $83M |
| Net Change in Cash | $57M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $619M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | -$9M |
| Other Current Assets | $96.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $677M |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $1.8B |
| Intangible Assets | $598M |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $102M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $129M |
| Long-Term Debt | $2.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $649M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $113M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $742M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $61M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $915M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $915M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $2.7B |
| Net Debt | $2.1B |