| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$13M | -$12M | -$8M | -11.6% | -58.5% |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.11 | $-0.07 | -9.1% | -65.7% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$10M | -$10M | 16.8% | 12.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $38.0K |
| GROSS PROFIT | -$38.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | -$38.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $935.0K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $929.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$8.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $38.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $38.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$223.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$31.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$848.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $57M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $830.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $273.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $74M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $884.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $73.0K |
| Additional Paid-In Capital | $329M |
| Retained Earnings | -$262M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$84.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $74M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$12M |