| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $206M | $194M | $155M | 6.0% | 33.2% |
| Op. Income | -$9M | -$6M | -$13M | -58.1% | 28.4% |
| Gross Margin | 14.5% | 15.7% | 13.6% | -1.2pp | 0.9pp |
| Net Margin | -4.3% | -3.6% | -8.0% | -0.7pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.17 | $-0.31 | -29.4% | 29.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | $1M | -$5M | -633.9% | -54.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $206M |
| Cost of Revenue | $176M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $215M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $79.0K |
| Other Income/Expenses | $235.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$24.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$79.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | -$5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $54M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $53M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $122M |
| Short-Term Investments | $137M |
| Net Receivables | $189M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $463M |
| PP&E (Net) | $80M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $172M |
| TOTAL ASSETS | $635M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $609.0K |
| Deferred Revenue | $171M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $246M |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $60M |
| TOTAL LIABILITIES | $306M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $473M |
| Retained Earnings | -$136M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $329M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $329M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $635M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$68M |