| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | $66M | $62M | -0.4% | 6.2% |
| Op. Income | $17M | $16M | $19M | 2.6% | -12.1% |
| Gross Margin | 65.3% | 64.8% | 75.2% | 0.5pp | -9.9pp |
| Net Margin | 19.5% | 18.9% | 23.6% | 0.6pp | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.68 | $0.66 | $0.77 | 3.0% | -11.7% |
| Free Cash Flow | $16M | $18M | $11M | -11.6% | 40.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $339.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $339.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $154.0K |
| Deferred Income Tax | -$90.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$929.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | -$33M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $384M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $433M |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $579M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.7B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $20M |
| Additional Paid-In Capital | $258M |
| Retained Earnings | $442M |
| Treasury Stock | -$44M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $669M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $669M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $133M |
| Net Debt | $83M |