| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | $47M | $52M | -0.6% | -9.7% |
| Op. Income | $19M | $18M | $18M | 5.8% | 7.0% |
| Gross Margin | 94.2% | 90.4% | 80.6% | 3.8pp | 13.5pp |
| Net Margin | 30.0% | 29.3% | 25.6% | 0.7pp | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.73 | $0.72 | $0.69 | 1.4% | 5.8% |
| Free Cash Flow | $8M | $13M | $14M | -39.0% | -41.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $354.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $42M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $354.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $42M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$663.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$132M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$120M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$45.0K |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $136M |
| NET CASH FROM FINANCING | $144M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $528M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $573M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $230M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.5B |
| Common Stock | $100M |
| Additional Paid-In Capital | $177M |
| Retained Earnings | $321M |
| Treasury Stock | -$34M |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $571M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $571M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $281M |
| Net Debt | $236M |