| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51.0K | — | $5M | — | -99.0% |
| Op. Income | -$12M | — | -$4M | — | -199.0% |
| Gross Margin | -2533.3% | — | 4.0% | — | -2537.3pp |
| Net Margin | -21988.2% | — | -99.6% | — | -21888.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.99 | — | $-0.68 | — | -45.6% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$1M | — | -639.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51.0K |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $257.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $134.0K |
| Interest Expense | $13.0K |
| Other Income/Expenses | -$27.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$679.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$2M |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $741.0K |
| Deferred Income Tax | -$679.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $943.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $676.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $792.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $511.0K |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $42M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $93M |
| TOTAL ASSETS | $98M |
| Account Payables | $235.0K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $113.0K |
| Other Current Liabilities | $593.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $65.0K |
| Additional Paid-In Capital | $50M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $84M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $84M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $98M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$2M |