| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $1M | -16.4% | -7.4% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$15.8K | 15.8% | -10781.3% |
| Gross Margin | 16.3% | 28.6% | 21.7% | -12.4pp | -5.4pp |
| Net Margin | -169.9% | -62.9% | -3.5% | -107.0pp | -166.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.08 | $-0.00 | -119.4% | -3517.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$354.1K | -$179.9K | -230.5% | -550.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $842.8K |
| GROSS PROFIT | $163.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $5.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2.9K |
| Stock-Based Compensation | $536.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $486.5K |
| Change in Working Capital | -$485.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $835.3K |
| Inventory | $598.2K |
| Other Current Assets | $66.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $42.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42.6K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $98.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $361.9K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $361.9K |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $322.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |