| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $3M | — | 127.9% |
| Op. Income | $358.0K | — | -$29.7K | — | 1304.7% |
| Gross Margin | 20.3% | — | 20.8% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 5.4% | — | -1.1% | — | 6.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $-0.00 | — | 3184.6% |
| Free Cash Flow | -$34.2K | — | $445.3K | — | -107.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $872.9K |
| SG&A Expenses | $872.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $872.9K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $358.0K |
| Interest Income | $14 |
| Interest Expense | $30.1K |
| Other Income/Expenses | -$29.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $328.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $328.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $328.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $328.7K |
| D&A | $2.3K |
| EBIT | $358.8K |
| EBITDA | $361.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $872.9K |
| SG&A Expenses | $872.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $872.9K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $358.0K |
| Interest Income | $14 |
| Interest Expense | $30.1K |
| Other Income/Expenses | -$29.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $328.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $328.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $328.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $328.7K |
| D&A | $2.3K |
| EBIT | $358.8K |
| EBITDA | $361.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $328.7K |
| Depreciation & Amortization | $2.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$361.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$29.9K |
| Capital Expenditure | -$4.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.3K |
| Net Debt Issuance | -$19.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27.6K |
| FREE CASH FLOW | -$34.2K |
| Net Change in Cash | -$61.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $453.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $621.1K |
| Inventory | $290.2K |
| Other Current Assets | $75.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $9.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.3K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $378.8K |
| Short-Term Debt | $7.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$7.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $599.5K |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $650 |
| Additional Paid-In Capital | -$699.2K |
| Retained Earnings | $696.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2.6K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |