| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $94M | $85M | $80M | 10.8% | 18.5% |
| Op. Income | $37M | $33M | $51M | 12.9% | -27.8% |
| Gross Margin | 74.8% | 75.4% | 76.6% | -0.7pp | -1.8pp |
| Net Margin | 37.9% | 42.4% | 50.6% | -4.5pp | -12.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.40 | $0.48 | -7.5% | -22.9% |
| Free Cash Flow | $16M | $7M | $36M | 131.5% | -54.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $94M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $94M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $36M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$48M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$450M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$499M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$55.0K |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$478M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $461.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $237M |
| PP&E (Net) | $4.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $72M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $73M |
| Short-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $218M |
| Long-Term Debt | $672M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $133M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $809M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $964.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.4B |
| Retained Earnings | $80M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $777M |
| Net Debt | $595M |