| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $276M | — | $222M | — | 24.5% |
| Op. Income | $110M | — | $88M | — | 25.4% |
| Gross Margin | 75.1% | — | 74.7% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 71.7% | — | 39.3% | — | 32.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.61 | — | $0.87 | — | 200.0% |
| Free Cash Flow | $77M | — | $81M | — | -5.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $207M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $110M |
| Interest Income | $809.0K |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $88M |
| INCOME BEFORE TAX | $198M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $198M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $198M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $197M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $222M |
| EBITDA | $288M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $207M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $110M |
| Interest Income | $809.0K |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $88M |
| INCOME BEFORE TAX | $198M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $198M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $198M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $197M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $222M |
| EBITDA | $288M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $198M |
| Depreciation & Amortization | $49M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$120M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $143M |
| Capital Expenditure | -$67M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$433M |
| Sales/Maturities of Investments | $162M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$338M |
| Net Debt Issuance | $50M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$107M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | -$177M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75M |
| PP&E (Net) | $3.0B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $80M |
| Long-Term Debt | $771M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $854M |
| TOTAL LIABILITIES | $935M |
| Common Stock | $765.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | $88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $771M |
| Net Debt | $744M |