| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $315M | $329M | $438M | -4.2% | -28.0% |
| Op. Income | $75M | $82M | $204M | -9.4% | -63.5% |
| Gross Margin | 50.2% | 50.3% | 64.1% | -0.1pp | -13.9pp |
| Net Margin | 18.6% | 19.1% | 44.4% | -0.5pp | -25.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $0.62 | $2.01 | -6.5% | -71.1% |
| Free Cash Flow | $133M | $55M | $261M | 142.1% | -48.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $315M |
| Cost of Revenue | $157M |
| GROSS PROFIT | $158M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $241M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $52M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $315M |
| Cost of Revenue | $157M |
| GROSS PROFIT | $158M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $241M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $52M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $59M |
| Depreciation & Amortization | $52M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $40M |
| OPERATING CASH FLOW | $161M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $33M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | -$58M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$98M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$158M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $370M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $202M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $683M |
| PP&E (Net) | $2.7B |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $200.0K |
| Tax Assets | $300.0K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $156M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $58M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $266M |
| Long-Term Debt | $961M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $300.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $91M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $411M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $756M |