| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $983M | $876M | $932M | 12.3% | 5.5% |
| Op. Income | $174M | $116M | $97M | 49.1% | 79.1% |
| Gross Margin | 69.3% | 65.7% | 61.9% | 3.5pp | 7.4pp |
| Net Margin | 9.2% | 4.6% | 6.8% | 4.5pp | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $0.16 | $0.25 | 125.0% | 44.0% |
| Free Cash Flow | $109M | $89M | $89M | 23.2% | 22.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $983M |
| Cost of Revenue | $302M |
| GROSS PROFIT | $681M |
| R&D Expenses | $175M |
| Selling & Marketing | $167M |
| General & Administrative | $138M |
| SG&A Expenses | $305M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $508M |
| Cost & Expenses | $810M |
| OPERATING INCOME | $174M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$76M |
| INCOME BEFORE TAX | $98M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $111M |
| EBITDA | $164M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $983M |
| Cost of Revenue | $302M |
| GROSS PROFIT | $681M |
| R&D Expenses | $175M |
| Selling & Marketing | $167M |
| General & Administrative | $138M |
| SG&A Expenses | $305M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $508M |
| Cost & Expenses | $810M |
| OPERATING INCOME | $174M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$76M |
| INCOME BEFORE TAX | $98M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $111M |
| EBITDA | $164M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $48M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $59M |
| Change in Working Capital | -$131M |
| OPERATING CASH FLOW | $115M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $200.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | -$400M |
| Common Stock Repurchased | -$500.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$401M |
| FREE CASH FLOW | $109M |
| Net Change in Cash | -$306M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $739M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $726M |
| Inventory | $194M |
| Other Current Assets | $508M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $312M |
| Goodwill | $5.0B |
| Intangible Assets | $998M |
| Long-Term Investments | $361M |
| Tax Assets | $294M |
| Other Non-Current Assets | $264M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.2B |
| TOTAL ASSETS | $9.5B |
| Account Payables | $162M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $800M |
| Other Current Liabilities | $480M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $96M |
| Deferred Tax Liabilities | $200M |
| Other Non-Current Liabilities | $146M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | $3.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$382M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.5B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $796M |