| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $945M | — | $763M | — | 23.8% |
| Op. Income | $295M | — | $296M | — | -0.6% |
| Gross Margin | 98.1% | — | 98.4% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 21.7% | — | 25.4% | — | -3.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.41 | — | $1.37 | — | 2.9% |
| Free Cash Flow | $294M | — | $210M | — | 40.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $945M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $927M |
| R&D Expenses | $131M |
| Selling & Marketing | $368M |
| General & Administrative | $229M |
| SG&A Expenses | $597M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $632M |
| Cost & Expenses | $650M |
| OPERATING INCOME | $295M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $285M |
| Income Tax Expense | $79M |
| Net Income from Continuing Ops | $205M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $443.0K |
| NET INCOME | $205M |
| Net Income Deductions | $443.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $205M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $330M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $945M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $927M |
| R&D Expenses | $131M |
| Selling & Marketing | $368M |
| General & Administrative | $229M |
| SG&A Expenses | $597M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $632M |
| Cost & Expenses | $650M |
| OPERATING INCOME | $295M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $285M |
| Income Tax Expense | $79M |
| Net Income from Continuing Ops | $205M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $443.0K |
| NET INCOME | $205M |
| Net Income Deductions | $443.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $205M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $295M |
| EBITDA | $330M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $205M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $49M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $58M |
| OPERATING CASH FLOW | $350M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | -$35M |
| Purchases of Investments | -$432M |
| Sales/Maturities of Investments | $326M |
| Other Investing Activities | $350.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$197M |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | -$145M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$170M |
| FREE CASH FLOW | $294M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $351M |
| Short-Term Investments | $131M |
| Net Receivables | $113M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $630M |
| PP&E (Net) | $82M |
| Goodwill | $502M |
| Intangible Assets | $52M |
| Long-Term Investments | $188M |
| Tax Assets | $893.0K |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $843M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue | $44M |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $243M |
| Long-Term Debt | $300M |
| Deferred Revenue NC | $38M |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $366M |
| TOTAL LIABILITIES | $609M |
| Common Stock | $144.0K |
| Additional Paid-In Capital | $608M |
| Retained Earnings | $402M |
| Treasury Stock | -$145M |
| Accum. Other Comp. Income | -$325.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $864M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $864M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $376M |
| Net Debt | $25M |