| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $14M | $20M | 5.6% | -24.7% |
| Op. Income | -$5M | -$15M | -$5M | 69.7% | 6.2% |
| Gross Margin | 29.2% | 36.2% | 10.3% | -7.0pp | 18.8pp |
| Net Margin | -45.8% | -43.1% | -45.9% | -2.7pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.88 | $-0.78 | $-1.17 | -12.8% | 24.8% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$5M | -$648.0K | -6.1% | -715.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $389.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $222.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$1.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $229.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $229.0K |
| Stock-Based Compensation | $738.0K |
| Deferred Income Tax | $222.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$620.0K |
| Acquisitions (Net) | -$266.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$758.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$886.0K |
| Net Debt Issuance | -$571.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | -$13M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $196.0K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $98.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $210.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $302.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $68M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $67M |
| Net Debt | $80M |