| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $203M | $188M | $174M | 8.3% | 17.0% |
| Op. Income | $149M | $144M | $127M | 3.7% | 17.1% |
| Gross Margin | 84.5% | 88.2% | 93.2% | -3.6pp | -8.7pp |
| Net Margin | 59.7% | 61.9% | 61.4% | -2.2pp | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.76 | $1.68 | $1.54 | 4.6% | 14.0% |
| Free Cash Flow | $136M | $118M | $111M | 15.7% | 22.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $203M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | $149M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $155M |
| Income Tax Expense | $34M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $155M |
| EBITDA | $170M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $203M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | $149M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $155M |
| Income Tax Expense | $34M |
| Net Income from Continuing Ops | $121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $121M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $155M |
| EBITDA | $170M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $121M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $155M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$71M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$121M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$37M |
| Other Financing Activities | -$484.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $136M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $532M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $78M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $737M |
| PP&E (Net) | $557M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $406M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$209M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $788M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $76M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $53M |
| Other Non-Current Liabilities | $372.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $157M |
| Common Stock | $231.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $1.5B |
| Treasury Stock | -$151M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$515M |