| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | $124M | $69M | -47.1% | -4.2% |
| Op. Income | -$63M | -$8M | -$15M | -663.7% | -321.1% |
| Gross Margin | 48.0% | 44.6% | 57.3% | 3.4pp | -9.3pp |
| Net Margin | -81.4% | -1.6% | -13.7% | -79.8pp | -67.6pp |
| EPS (Diluted) | $-4.34 | $-0.16 | $-0.76 | -2606.4% | -473.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $50M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $409.8K |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | -$63M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$58M |
| Income Tax Expense | $424.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$54M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | -$56M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $191M |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $206M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $558M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $191M |
| Tax Assets | $81M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $405M |
| TOTAL ASSETS | $963M |
| Account Payables | $196M |
| Short-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue | $163M |
| Other Current Liabilities | $205M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $547M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $562M |
| Common Stock | $36.3K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$932M |
| Treasury Stock | -$45M |
| Accum. Other Comp. Income | $43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $396M |
| Minority Interest | $6M |
| TOTAL EQUITY | $401M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $963M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | $4M |