| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $15M | $9M | 8.0% | 70.9% |
| Op. Income | $2M | -$18M | -$2M | 110.0% | 172.4% |
| Gross Margin | 76.0% | 74.7% | 61.5% | 1.3pp | 14.5pp |
| Net Margin | 12.9% | -132.4% | -11.1% | 145.3pp | 24.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $-1.58 | $-0.08 | 111.1% | 310.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $243.1K | — | -100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$85.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $89.6K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$9.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $448.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$85.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $89.6K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$9.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $448.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $729.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $100M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $207M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $274M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $851.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $127M |
| Common Stock | $36.4K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$42M |
| Accum. Other Comp. Income | $45M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | -$6M |
| TOTAL EQUITY | $147M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $274M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$68M |