| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $3M | — | 60.6% |
| Op. Income | $2M | — | $909.3K | — | 102.2% |
| Gross Margin | 65.2% | — | 100.0% | — | -34.8pp |
| Net Margin | 35.6% | — | 27.0% | — | 8.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | $0.03 | — | 78.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $2M | — | -271.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $275.2K |
| General & Administrative | $298.0K |
| SG&A Expenses | $573.2K |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$167.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $57.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $275.2K |
| General & Administrative | $298.0K |
| SG&A Expenses | $573.2K |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$167.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $57.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $57.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$100.0K |
| Purchases of Investments | -$200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$200.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $23M |
| NET CASH FROM FINANCING | $23M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $202.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $63.7K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $413.9K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $201.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $201.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$48.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $201.8K |
| Net Debt | -$23M |