| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | $17M | — | 2.5% |
| Op. Income | $5M | — | $3M | — | 96.9% |
| Gross Margin | 35.2% | — | 20.4% | — | 14.8pp |
| Net Margin | 29.8% | — | 15.4% | — | 14.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | — | $0.07 | — | 97.2% |
| Free Cash Flow | $4M | — | -$938.3K | — | 560.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $836.7K |
| SG&A Expenses | $836.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $836.7K |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $70.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $13.3K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $836.7K |
| SG&A Expenses | $836.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $836.7K |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $70.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $13.3K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $13.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $469.2K |
| Change in Working Capital | -$724.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$16.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $18.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $64.3K |
| Long-Term Investments | $481.9K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $155.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $720.1K |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $16.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |