| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $324M | — | $252M | — | 28.4% |
| Op. Income | -$77M | — | -$82M | — | 6.0% |
| Gross Margin | 18.4% | — | 20.6% | — | -2.3pp |
| Net Margin | -25.6% | — | 0.1% | — | -25.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.92 | — | $-0.21 | — | -338.1% |
| Free Cash Flow | -$41M | — | -$67M | — | 39.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $324M |
| Cost of Revenue | $265M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $137M |
| Operating Expenses | $137M |
| Cost & Expenses | $401M |
| OPERATING INCOME | -$77M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$83M |
| Income Tax Expense | -$36.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$83M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$68M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$60M |
| EBITDA | -$54M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$83M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$76.0K |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $81M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $63M |
| Net Debt Issuance | -$101.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $49M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $143M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $561.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $209M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $545.0K |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $87M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $152M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $204M |
| Retained Earnings | -$146M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $57M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $57M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $209M |
| Total Debt | $120M |
| Net Debt | $86M |