| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$118M | — | -$112M | — | -5.6% |
| Gross Margin | 39.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1501.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-6368.84 | — | $-811.68 | — | -684.6% |
| Free Cash Flow | -$110M | — | -$146M | — | 24.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $87M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | -$118M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$117M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$117M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$118M |
| EBITDA | -$114M |
| EPS | -$6.4K |
| EPS Diluted | -$6.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$117M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$35.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$102M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$22M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $999.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $23M |
| NET CASH FROM FINANCING | $37M |
| FREE CASH FLOW | -$110M |
| Net Change in Cash | -$95M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $965.0K |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $107M |
| TOTAL ASSETS | $154M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $706M |
| Retained Earnings | -$601M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$232.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $106M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $106M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $154M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$15M |