| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $691.0K | — | 323.7% |
| Op. Income | -$16M | — | -$19M | — | 16.0% |
| Gross Margin | 42.4% | — | -92.8% | — | 135.1pp |
| Net Margin | -532.1% | — | -2737.6% | — | 2205.5pp |
| EPS (Diluted) | $-68.64 | — | $-187.30 | — | 63.4% |
| Free Cash Flow | -$13M | — | -$13M | — | 2.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21.0K |
| Other Income/Expenses | $146.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $426.0K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$69 |
| EPS Diluted | -$69 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $426.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$361.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$493.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$251.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | $299.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $526.0K |
| Inventory | $554.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $849.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $433.0K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $474.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$2M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | -$55M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$46.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $778.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $778.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$571.0K |