| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $105M | $140M | — | -25.1% | — |
| Op. Income | -$4M | $31M | — | -112.3% | — |
| Gross Margin | 7.3% | 30.0% | — | -22.7pp | — |
| Net Margin | -5.2% | 16.1% | — | -21.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $1.12 | — | -123.2% | — |
| Free Cash Flow | $75M | $46M | — | 62.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$488.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $18.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$217.0K |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | -$217.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $200.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$60.0K |
| Change in Working Capital | $57M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$79M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$88M |
| FREE CASH FLOW | $75M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $93M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $68M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $187M |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $79M |
| Tax Assets | $717.0K |
| Other Non-Current Assets | $73.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $156M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $222M |
| Long-Term Debt | $811M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $825M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $1.1B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$185M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$450M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $911M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $911M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $967M |
| Net Debt | $907M |