| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $514M | — | $226M | — | 127.0% |
| Op. Income | $187M | — | $58M | — | 221.3% |
| Gross Margin | 40.6% | — | 22.6% | — | 18.0pp |
| Net Margin | 34.9% | — | 25.2% | — | 9.7pp |
| EPS (Diluted) | $10.00 | — | $5.28 | — | 89.4% |
| Free Cash Flow | -$681M | — | $8M | — | -8791.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514M |
| Cost of Revenue | $306M |
| GROSS PROFIT | $209M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $323M |
| OPERATING INCOME | $187M |
| Interest Income | $107.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$168.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $180M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $165M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $14M |
| NET INCOME | $180M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $181M |
| D&A | $74M |
| EBIT | $204M |
| EBITDA | $256M |
| EPS | $10 |
| EPS Diluted | $10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514M |
| Cost of Revenue | $306M |
| GROSS PROFIT | $209M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $323M |
| OPERATING INCOME | $187M |
| Interest Income | $107.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$168.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $180M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $165M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $14M |
| NET INCOME | $180M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $181M |
| D&A | $74M |
| EBIT | $204M |
| EBITDA | $256M |
| EPS | $10 |
| EPS Diluted | $10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $180M |
| Depreciation & Amortization | $74M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$61M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $167M |
| Capital Expenditure | -$848M |
| Acquisitions (Net) | -$45M |
| Purchases of Investments | -$46M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$882M |
| Net Debt Issuance | $452M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM FINANCING | $648M |
| FREE CASH FLOW | -$681M |
| Net Change in Cash | -$66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $158M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $870.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $280M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $87M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $146.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $174M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $279M |
| Long-Term Debt | $991M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $1.1B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$217M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$391M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $877M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $877M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |