| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $215M | — | $139M | — | 54.2% |
| Op. Income | -$44M | — | $35M | — | -225.6% |
| Gross Margin | 57.4% | — | 66.3% | — | -8.9pp |
| Net Margin | -52.6% | — | 11.7% | — | -64.3pp |
| EPS (Diluted) | $-14.89 | — | $2.96 | — | -603.0% |
| Free Cash Flow | $20M | — | $52M | — | -62.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $215M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $123M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | -$377.0K |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $71.0K |
| Interest Expense | $41M |
| Other Income/Expenses | -$120M |
| INCOME BEFORE TAX | -$113M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | -$113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$113M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $74M |
| EBIT | -$73M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$15 |
| EPS Diluted | -$15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$113M |
| Depreciation & Amortization | $74M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $63M |
| Change in Working Capital | -$833.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $146M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$51M |
| Other Financing Activities | -$223M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $175M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $308.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $200M |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $117M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $882M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $916M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $588M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$99M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$247M |
| Other Equity | -$89M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $578M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $578M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $909M |
| Net Debt | $890M |