| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $139M | — | $113M | — | 23.1% |
| Op. Income | $35M | — | $42M | — | -15.0% |
| Gross Margin | 66.3% | — | 67.9% | — | -1.6pp |
| Net Margin | 11.7% | — | 34.4% | — | -22.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.96 | — | $10.24 | — | -71.1% |
| Free Cash Flow | $52M | — | $53M | — | -2.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$3M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $97.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$747.0K |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $92M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$3M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $97.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$747.0K |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$135.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$116M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $26M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | -$120M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$55M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $40M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $146.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $757M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $116M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $911M |
| TOTAL ASSETS | $937M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $452M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $475M |
| TOTAL LIABILITIES | $494M |
| Common Stock | $481M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$204M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $443M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $443M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $937M |
| Total Debt | $460M |
| Net Debt | $447M |