| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $144M | — | $146M | — | -1.5% |
| Op. Income | $81M | — | $49M | — | 64.6% |
| Gross Margin | 77.1% | — | 52.7% | — | 24.4pp |
| Net Margin | 36.0% | — | 29.0% | — | 6.9pp |
| EPS (Diluted) | $16.24 | — | $22.08 | — | -26.4% |
| Free Cash Flow | $74M | — | $61M | — | 21.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $81M |
| Interest Income | $475.0K |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | $49.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | -$6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $91M |
| EBITDA | $104M |
| EPS | $16 |
| EPS Diluted | $16 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $81M |
| Interest Income | $475.0K |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | $49.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | -$6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $91M |
| EBITDA | $104M |
| EPS | $16 |
| EPS Diluted | $16 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$22M |
| Common Dividends Paid | -$70M |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$82M |
| FREE CASH FLOW | $74M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $983.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $49M |
| PP&E (Net) | $434M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $442M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $325M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $346M |
| TOTAL LIABILITIES | $369M |
| Common Stock | $181M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$59M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $329M |
| Net Debt | $302M |