| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $11M | $6M | -49.4% | -15.3% |
| Op. Income | -$35M | -$26M | -$31M | -36.6% | -14.5% |
| Gross Margin | 100.0% | 94.3% | 77.4% | 5.7pp | 22.6pp |
| Net Margin | -566.4% | -207.4% | -453.3% | -359.0pp | -113.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.23 | $-0.33 | -39.1% | 3.0% |
| Free Cash Flow | -$28M | -$31M | -$29M | 11.1% | 5.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$35M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $617.0K |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $617.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$750.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$226.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$51M |
| Sales/Maturities of Investments | $85M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $34M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $271M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $347M |
| PP&E (Net) | $53M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $403M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $67M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $104M |
| TOTAL LIABILITIES | $149M |
| Common Stock | $102.0K |
| Additional Paid-In Capital | $624M |
| Retained Earnings | -$371M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $186.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $253M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $253M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $403M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$27M |