| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $840M | — | — | — | — |
| Op. Income | $21M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 15.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | 1.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.21 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $39M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $840M |
| Cost of Revenue | $710M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $127.0K |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $817M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $751.0K |
| Other Income/Expenses | -$624.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $840M |
| Cost of Revenue | $710M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $127.0K |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $817M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $751.0K |
| Other Income/Expenses | -$624.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$51M |
| Other Financing Activities | -$199.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$53M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | -$14M |