| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $425M | $327M | $178M | 29.8% | 138.7% |
| Op. Income | $68M | $31M | $17M | 121.5% | 293.1% |
| Gross Margin | 35.5% | 30.8% | 26.7% | 4.7pp | 8.9pp |
| Net Margin | 13.5% | 8.8% | 9.3% | 4.7pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.02 | $0.01 | 60.0% | 190.2% |
| Free Cash Flow | $116M | $139M | $42M | -16.2% | 178.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $425M |
| Cost of Revenue | $274M |
| GROSS PROFIT | $151M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $50M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $145.9K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $360M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $425M |
| Cost of Revenue | $274M |
| GROSS PROFIT | $151M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $50M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $145.9K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $360M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $69M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $58M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $63M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $120M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $127M |
| Sales/Maturities of Investments | $145.9K |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $122M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $253M |