| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.0B | — | 4.0% | — |
| Op. Income | $225M | $202M | — | 11.4% | — |
| Gross Margin | 34.3% | 33.1% | — | 1.2pp | — |
| Net Margin | 17.8% | 16.4% | — | 1.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.11 | — | 13.9% | — |
| Free Cash Flow | $302M | $271M | — | 11.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $700M |
| GROSS PROFIT | $365M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $153M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | -$43M |
| Operating Expenses | $140M |
| Cost & Expenses | $840M |
| OPERATING INCOME | $225M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$584.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $224M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $197M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $186M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $700M |
| GROSS PROFIT | $365M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $153M |
| SG&A Expenses | $183M |
| Other Expenses | -$43M |
| Operating Expenses | $140M |
| Cost & Expenses | $840M |
| OPERATING INCOME | $225M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$584.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $224M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $197M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $186M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $190M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $88M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $302M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$196M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$196M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $302M |
| Net Change in Cash | $120M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.9B |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $359M |
| Inventory | $876.7K |
| Other Current Assets | $460M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.2B |
| PP&E (Net) | $107M |
| Goodwill | $2.9B |
| Intangible Assets | $678M |
| Long-Term Investments | $2.6B |
| Tax Assets | $50M |
| Other Non-Current Assets | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.4B |
| TOTAL ASSETS | $10.6B |
| Account Payables | $762M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $354M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $840M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $21M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $922M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $292.2K |
| Additional Paid-In Capital | $5.3B |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | -$875M |
| Accum. Other Comp. Income | $1.3B |
| Other Equity | -$36M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7.8B |
| Minority Interest | $166M |
| TOTAL EQUITY | $8.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.6B |
| Total Debt | $895M |
| Net Debt | -$998M |