| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $47M | $45M | 6.0% | 11.4% |
| Op. Income | -$16M | -$17M | -$15M | 7.6% | -3.6% |
| Gross Margin | 79.1% | 79.7% | 80.1% | -0.6pp | -1.1pp |
| Net Margin | -32.4% | -36.7% | -34.1% | 4.3pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.28 | $-0.25 | 7.1% | -4.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$8M | -$15M | -52.2% | 19.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $634.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$612.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$812.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $12M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$412.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $402.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10.0K |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$366.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $138M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $614.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $59M |
| TOTAL ASSETS | $197M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $107M |
| Common Stock | $64.0K |
| Additional Paid-In Capital | $330M |
| Retained Earnings | -$240M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $83.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $197M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $63M |