| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $44M | $41M | 1.4% | 10.6% |
| Op. Income | -$15M | -$21M | -$18M | 29.2% | 15.1% |
| Gross Margin | 80.1% | 80.2% | 80.4% | -0.1pp | -0.2pp |
| Net Margin | -34.1% | -47.7% | -43.0% | 13.6pp | 8.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.34 | $-0.28 | 26.5% | 10.7% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$16M | -$13M | 5.9% | -13.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$226.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$539.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$24M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8.0K |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $71M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $44M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $158M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $458.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $213M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $70M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $294M |
| Retained Earnings | -$189M |
| Treasury Stock | -$250.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $191.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $105M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $105M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $213M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $58M |