| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $62M | $42M | -17.8% | 21.1% |
| Op. Income | -$19M | -$7M | -$14M | -179.7% | -37.7% |
| Gross Margin | 80.2% | 81.6% | 80.9% | -1.4pp | -0.8pp |
| Net Margin | -36.5% | -10.1% | -31.9% | -26.4pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.10 | $-0.22 | -200.0% | -36.4% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$2M | -$19M | -549.7% | 40.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $40M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $292.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $581.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $36M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$237.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$185.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $101M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $187M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $146.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $243M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $116M |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $279M |
| Retained Earnings | -$153M |
| Treasury Stock | -$250.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $69.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $243M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $61M |