| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$33M | -$13M | $111M | -165.7% | -129.9% |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.04 | $-0.39 | -254.6% | 61.5% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$13M | -$20M | -23.9% | 22.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $98.0K |
| GROSS PROFIT | -$98.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $205.0K |
| Interest Expense | $252.0K |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $98.0K |
| EBIT | -$47M |
| EBITDA | -$47M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$47M |
| Depreciation & Amortization | $98.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$403.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | -$5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $467.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $60M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $438M |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$549M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |