| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $168M | $206M | 5.7% | -13.7% |
| Op. Income | $6M | $5M | $29M | 22.6% | -78.2% |
| Gross Margin | 30.7% | 30.9% | 37.2% | -0.2pp | -6.5pp |
| Net Margin | 2.9% | 2.3% | 10.1% | 0.6pp | -7.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.13 | $0.66 | 30.8% | -74.2% |
| Free Cash Flow | -$9M | $6M | $7M | -246.0% | -228.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $172M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $675.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $172M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $675.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $613.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$148.0K |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $16.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $30M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $82M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $215M |
| PP&E (Net) | $274M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $286M |
| TOTAL ASSETS | $500M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | -$35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $125M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $455.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $200M |
| TOTAL LIABILITIES | $325M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $119.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $500M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | -$23M |