| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | $2M | — | 726.4% |
| Op. Income | -$45M | — | -$23M | — | -100.9% |
| Gross Margin | -64.8% | — | -384.1% | — | 319.3pp |
| Net Margin | -294.8% | — | -1117.3% | — | 822.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | — | $-0.09 | — | -91.7% |
| Free Cash Flow | -$45M | — | -$21M | — | -116.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | -$11M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $714 |
| Interest Expense | $98.6K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$50M |
| Income Tax Expense | $134.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$43M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$307.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $123M |
| NET CASH FROM FINANCING | $122M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | $72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $88M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $47M |
| TOTAL ASSETS | $154M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $396.3K |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | -$13M |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $78M |
| Common Stock | $246M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$175M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $75M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $75M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $154M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$86M |