| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $4M | — | 45.7% |
| Op. Income | -$58M | — | -$35M | — | -65.0% |
| Gross Margin | -391.9% | — | -323.7% | — | -68.1pp |
| Net Margin | -1059.9% | — | -861.1% | — | -198.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | — | $-0.12 | — | -70.6% |
| Free Cash Flow | -$43M | — | $1M | — | -3643.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | -$21M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | -$58M |
| Interest Income | $116.4K |
| Interest Expense | $135.0K |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$71M |
| Income Tax Expense | -$13M |
| Net Income from Continuing Ops | -$57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$57M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$50M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$57M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $944.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$956.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$990.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$668.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $78M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $13.6K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $122M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$124M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $78M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$14M |