| Metric | Q4 2006 | Q3 2006 | Q4 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $273.4K | — | $78.3K | — | 249.1% |
| Op. Income | -$2M | — | -$1M | — | -3.3% |
| Gross Margin | 48.4% | — | 65.5% | — | -17.1pp |
| Net Margin | -537.3% | — | -1845.7% | — | 1308.4pp |
| EPS (Diluted) | $-116.11 | — | $-178.21 | — | 34.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$830.3K | — | -78.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $273.4K |
| Cost of Revenue | $141.1K |
| GROSS PROFIT | $132.3K |
| R&D Expenses | $557.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $24.3K |
| Interest Expense | $5.4K |
| Other Income/Expenses | -$5.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$79.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $89.8K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$116 |
| EPS Diluted | -$116 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $89.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$47.9K |
| Change in Working Capital | $14.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$70.9K |
| Acquisitions (Net) | -$14.2K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $24.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$579.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $685.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $27.0K |
| Other Current Assets | $465.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $35.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $685.8K |
| Other Non-Current Assets | -$685.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $388.8K |
| Short-Term Debt | $97.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $367.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $853.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $135.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $135.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $988.3K |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$168.8K |
| Other Equity | $17M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $97.2K |
| Net Debt | -$588.6K |