| Metric | Q4 2005 | Q3 2005 | Q4 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78.3K | — | $66.8K | — | 17.2% |
| Op. Income | -$1M | — | -$1M | — | -47.8% |
| Gross Margin | 65.5% | — | 54.5% | — | 11.0pp |
| Net Margin | -1845.7% | — | -1402.0% | — | -443.7pp |
| EPS (Diluted) | $-178.21 | — | $-170.11 | — | -4.8% |
| Free Cash Flow | -$830.3K | — | -$1M | — | 31.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78.3K |
| Cost of Revenue | $27.0K |
| GROSS PROFIT | $51.3K |
| R&D Expenses | $502.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $31.7K |
| Interest Expense | $6.8K |
| Other Income/Expenses | -$6.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$55.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $22.3K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$178 |
| EPS Diluted | -$178 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $22.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14.9K |
| Change in Working Capital | $650.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$758.1K |
| Capital Expenditure | -$72.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$118.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$190.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $960.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $960.6K |
| FREE CASH FLOW | -$830.3K |
| Net Change in Cash | -$419.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $5.4K |
| Other Current Assets | $418.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $28.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $334.8K |
| Short-Term Debt | $104.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $395.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $834.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $438.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $438.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $834.3K |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$159.3K |
| Other Equity | $15M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $104.0K |
| Net Debt | -$1M |