| Metric | Q4 2004 | Q3 2004 | Q4 2003 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66.8K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$1M | — | -$1M | — | 24.5% |
| Gross Margin | 54.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1402.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-170.11 | — | $-283.52 | — | 40.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$1M | — | -13.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66.8K |
| Cost of Revenue | $30.4K |
| GROSS PROFIT | $36.5K |
| R&D Expenses | $308.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $717.6K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $31.7K |
| Interest Expense | $3.4K |
| Other Income/Expenses | -$3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$77.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$937.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$937.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$937.0K |
| D&A | $13.5K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$997.0K |
| EPS | -$170 |
| EPS Diluted | -$170 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$937.0K |
| Depreciation & Amortization | $13.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$77.6K |
| Change in Working Capital | -$160.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$47.9K |
| Acquisitions (Net) | -$126.9K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $139.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $1.4K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $25.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $298.4K |
| Short-Term Debt | $136.4K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $376.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $811.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $434.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $434.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $811.4K |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$147.2K |
| Other Equity | $13M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $136.4K |
| Net Debt | -$904.5K |