| Metric | Q2 2004 | Q1 2004 | Q2 2003 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66.8K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$1M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 54.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1402.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-170.11 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66.8K |
| Cost of Revenue | $30.4K |
| GROSS PROFIT | $36.5K |
| R&D Expenses | $308.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $717.6K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $31.7K |
| Interest Expense | $3.4K |
| Other Income/Expenses | -$3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$77.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$937.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$937.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$937.0K |
| D&A | $13.5K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$997.0K |
| EPS | -$170 |
| EPS Diluted | -$170 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$937.0K |
| Depreciation & Amortization | $13.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$77.6K |
| Change in Working Capital | -$160.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$47.9K |
| Acquisitions (Net) | -$126.9K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $139.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |