| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $194M | $201M | $199M | -3.3% | -2.1% |
| Op. Income | -$70M | -$28M | -$71M | -151.3% | 1.7% |
| Gross Margin | 29.8% | 31.7% | 21.1% | -2.0pp | 8.6pp |
| Net Margin | -48.2% | -48.0% | -0.1% | -0.2pp | -48.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.48 | $-1.71 | $-0.01 | 13.0% | -28894.7% |
| Free Cash Flow | $34M | -$65M | -$31M | 152.6% | 210.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $194M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $222.6K |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $52M |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | -$70M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$99M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$94M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$94M |
| D&A | $45M |
| EBIT | -$95M |
| EBITDA | -$50M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$94M |
| Depreciation & Amortization | $45M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$18M |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | $63M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$31M |
| Purchases of Investments | -$321M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$358M |
| Net Debt Issuance | -$75M |
| Common Stock Repurchased | $35.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$73.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$79M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$405M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $257M |
| Short-Term Investments | $328M |
| Net Receivables | $121M |
| Inventory | $325M |
| Other Current Assets | $68M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $743M |
| Goodwill | $3.5B |
| Intangible Assets | $1.6B |
| Long-Term Investments | $362M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.3B |
| TOTAL ASSETS | $7.4B |
| Account Payables | $102M |
| Short-Term Debt | $303M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $149M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $575M |
| Long-Term Debt | $507M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $243M |
| Other Non-Current Liabilities | $249.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $762M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $82.3K |
| Additional Paid-In Capital | $7.7B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$164M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.0B |
| Minority Interest | $17M |
| TOTAL EQUITY | $6.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.4B |
| Total Debt | $822M |
| Net Debt | $565M |