| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $10M | $8M | -3.2% | 17.8% |
| Op. Income | -$6M | -$7M | -$11M | 24.3% | 48.2% |
| Gross Margin | 23.0% | 0.9% | 17.0% | 22.0pp | 6.0pp |
| Net Margin | -61.7% | -79.0% | -135.5% | 17.3pp | 73.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.17 | $-0.26 | 35.3% | 57.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$3M | 37.1% | 53.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $594.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $287.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $129.0K |
| Other Income/Expenses | -$129.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$38.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $766.0K |
| Deferred Income Tax | -$40.0K |
| Other Non-Cash Items | $417.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$936.0K |
| Capital Expenditure | -$567.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$87.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$87.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $76M |
| TOTAL ASSETS | $119M |
| Account Payables | $825.0K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $30.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $827.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $10.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $201M |
| Retained Earnings | -$119M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $82M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $82M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $119M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $26M |