| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $326M | $278M | $208M | 17.5% | 56.7% |
| Op. Income | $137M | $100M | $56M | 36.4% | 144.3% |
| Gross Margin | 32.8% | 28.6% | 31.3% | 4.2pp | 1.5pp |
| Net Margin | 16.3% | 14.9% | 15.3% | 1.4pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.05 | $0.04 | 29.1% | 68.7% |
| Free Cash Flow | $122M | $49M | $53M | 147.6% | 131.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $326M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | -$54M |
| Operating Expenses | -$30M |
| Cost & Expenses | $189M |
| OPERATING INCOME | $137M |
| Interest Income | $620.8K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$72M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $326M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | -$54M |
| Operating Expenses | -$30M |
| Cost & Expenses | $189M |
| OPERATING INCOME | $137M |
| Interest Income | $620.8K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$72M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $77M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $196M |
| Capital Expenditure | -$74M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$53M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$119M |
| Net Debt Issuance | $844.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$28M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $122M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $542M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $246M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $975M |
| PP&E (Net) | $505M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $359M |
| Long-Term Investments | $77M |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $119M |
| Short-Term Debt | $295M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $522M |
| Long-Term Debt | $791M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $30M |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $927M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $49M |
| Additional Paid-In Capital | $785.3K |
| Retained Earnings | $484M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $568M |
| Minority Interest | -$690 |
| TOTAL EQUITY | $568M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $614M |